Skavtstvo v Sloveniji

Kratka zgodovina skavtstva v Sloveniji

Skavti v Sloveniji smo člani Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, ki je bilo ustanovljeno 31. 3. 1990. Združenje je prostovoljna nevladna organizacija, ki se ukvarja z neformalno obliko vzgoje in izobraževanja mladih s pomočjo skavtske metode. Organizirano je kot društvo na državni ravni, deli pa se na regije in krajevne enote (stege), razširjene po vsej Sloveniji.

Skavtstvo v Sloveniji se je začelo leta 1922, in sicer pod okriljem Jugoslovanskega saveza (ustanovljen 1911), katerega ideja je bila enaka Bi-Pijevi: povabiti dečke iz zadušljivih mest. Skavtska organizacija je prenehala delovati po koncu druge svetovne vojne. V Sloveniji je bila leta 1951 ustanovljena taborniška organizacija, ki je uporabljala precej elementov skavtske metode, pri svojem delu pa se je naslonila tudi na tradicijo gozdovništva.

Skavtstvo v Sloveniji se je začelo ponovno prebujati v letih 1984–1988, ko je bil ustanovljen vod Divjega goloba, katerega ustanovitelj je bil Peter Lovšin. Peter Lovšin je kasneje postal prvi načelnik našega združenja, prva načelnica pa je bila Marija Marinko. Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov je bilo ustanovljeno 31. marca 1990, istega leta pa je potekal tudi prvi tabor v Žirovnici. »Ob ustanovitvi je ZSKSS štelo 70 članov in bilo edina skavtska organizacija v takratni Jugoslaviji (!), ena izmed prvih v Vzhodni in Srednji Evropi ter prvo katoliško združenje, ki je nastalo po 2. svetovni vojni v Sloveniji.« (Zbornik ob 20-letnici ZSKSS, 2011, P. Lovšin, ustanovitelj ZSKSS)

Že pred tem so bili s pomočjo SZSO navezani stiki z AGESCI, preko njih pa smo spoznali WAGGGS in WOSM. AGESCI je tako veliko sodeloval pri razvoju ZSKSS, pri usposabljanju voditeljev, izmenjavi med mladimi in pri mednarodnih odnosih.

ZSKSS je danes pomembna organizacija, ki z delom po skavtski metodi omogoča celostni razvoj posameznika in je tako dopolnitev k vzgoji in izobraževanju otrok in mladih. Združenje danes šteje okrog 4300 aktivnih članov in je od julija 1999 tudi polnopraven član ene od svetovnih skavtskih organizacij (WAGGS). Skavti v Sloveniji delujejo v več kot 70 stegih, ki so povezani v tri regije (Ljubljanska, Mariborska in Primorska).

Skavti se srečujemo na raznih srečanjih; regijskih (npr. Jam – srečanje skavtinj in skavtov mariborske regije) in državnih. Voditelji se dvakrat na leto srečujemo na državnih srečanjih za voditelje, prav tako pa se dvakrat letno zgodi tudi Svet Združenja, kjer se srečajo predstavniki krajevnih enot in v imenu posameznega stega sprejemajo pomembne odločitve.